Cinsel İsteksizlik

Samsun Cinsel İsteksizlik

Cinsellik evliliğin en temel unsurlarındandır. Ancak ilişki bazen öyle bir hal alır ki, eşlerden biri cinsellik için ‘ Benim için olmasa da olur’ demeye başlar. Cinsellik zevk veren haz veren yaşantı olmaktan çıkar eziyet veren bir göreve dönüşür. Cinsel istek düzeyinin belirgin bir şekilde farklılık göstermesi, partnerler arasında yanlış anlamalara ve ciddi çatışmalara sebep olur.


Türkiye’de kadınlarda en sık görülen cinsel sorun cinsel isteksizliktir. Cinsel isteksizlik 10 kadından 4 ünde görülmektedir. Yaş gruplarına göre oranlar değişmekle birlikte bu oran çok yüksektir. Cinsel isteksizlik sorunu evliliğin iyi giden kaderini değiştirir ve çifti hazin sona götürür. Birçok çift ilişkileri iyi gitse de cinsel isteksizlik problemini aşamayıp kendilerini sorunlar içinde boğulmuş bulur. Terapiye ise ilişkileri sonlanmasın diye gelirler. Terapiye geldiklerinde biraz ümitsiz, biraz güvensiz biraz da öfkeli olurlar. Çünkü isteksizlik yaşayan taraf suçlanmış diğer taraf ise anlaşılmamış hissetmektedir.


Cinsel isteksizlik sorununu çözmeye karar vermek, cinsel terapist araştırmak, aramak, randevu almak ve çözüme başlamak zordur. Ama başlamak bitirmenin yarısıdır. İlk seansta sorunun kaynağı tespit edilir. Eşler arası iletişim, yanlış cinsel bilgiler, cinsel eğitim eksikliği, kadının cinselliğini keşfetmemesi, kadının cinselliği görev görmesi, kadının yetersiz cinsel uyarı alması, kadının boşalamaması gibi birçok sorun olabilir. Kaynak tespitinden sonra çözüm planı yapılır ve çözüm programına başlanır. Ortalama haftada 2 seans yapılır. Seanslardan biri çift ile diğeri terapistin görüşmek istediği partner ile yapılır. Ortalama 12 seansta sorun çözülür. Cinsel ilişkinin arzulandığı ve haz verdiği şekilde çözüm sonlandırılır.