Vajinismusun Belirtileri

Birleşme anı akla geldiğinde ya da birleşme anı geldiğinde kadının panik atağa benzer bir tablo yaşaması en temel belirtidir. Kadınlar kendilerini çok yalnız ve başarısız hissederler, sanki dünyadaki tüm kadınlar bu işi başarıyla ve çok kolay yapıyor sadece kendileri yapamıyor gibidir.  Umutsuz hissederler, bu işi başaramayacaklarına ve asla çocuk sahibi olamayacaklarına inanırlar. Her gün olacak diye hayal kurup her seferinde aynı hüznü yaşarlar. Eşlerinde bir sorun olmadığına ve suçlunun kendileri olduğuna inanırlar. Zamanla depresyona benzer bir tablo yaşarlar. Zihinlerinde sürekli acaba sorularıyla kendilerini baskı altına alırlar. 

 

Vajinismuslu kadınlar kendi aralarında bazı ortak özelliklere sahiptirler. Bu ortak özellikler şöyledir; Bu kişiler aile içinde uyumlu, iyi, söz dinleyen, kurallara uyan, ailelerine düşkün, çocuksu kişiliklerdir. Duygusal ve ruhsal gelişimleri sekteye uğramıştır. Öfke ve kızgınlıklarını dışa vurmakta zorlanırlar, çocukluk çağından kalma korkuları vardır, birleşme anı için panik atağa benzer bir tablo yaşarlar,  kendilerini çaresiz ve bağımlı olarak değerlendirirler. Erkekleri olumsuz değerlendirme eğilimindedirler, bedenlerini tanımazlar ve beğenmezler, cinselliği kirli pis ve kötü bir şey olarak algılarlar, cinselliği sahip oldukları bir hak olarak görmezler, olumsuz dini algıları vardır.  Genel anlamda kaygılı ve tedirgin bir ruh haline sahiptirler, evliliği kabullenmek onlar için zordur, travmatik cinsel yaşantıları olabilir, cinsel organlar onlara iğrenç gelebilir.

 

Genellikle baskın, tehditkâr, alkolik ya da sert kuralları olan bir babaya ve cinsellikten hoşlanmayan, bunu bir görev olarak gören bir anneye sahiptirler. Çatışmaların sık yaşandığı sağlıksız ebeveyn ilişkileri ile aşırı korumacı baba kız ilişkisi de ailenin özelliklerindendir.